Rana

Thriller psychologiczny czy kryminał, czyli “Rana” Wojciecha Chmielarza

Nie znałam wcześniej twórczości Wojciecha Chmielarza, chociaż wiele słyszałam o jego książkach. Swoją przygodę z tym autorem rozpoczęłam od powieści “Rana“, która od samego początku mocno przypadła mi do gustu. Muszę przyznać, że dawno nie miałam w swoich rękach tak ciekawie napisanego thrillera, który pochłaniałby cały czas, całe myśli czytelnika. Nie mogłam się po prostu oderwać od czytania, nawet na moment. Chciałam jak najszybciej dojść do zakończenia, aby poznać rozwiązanie każdej z tajemnic. 

 Ciąg niefortunnych zdarzeń 

Rana – opinie” to powieść trudna, poruszająca ważne, ale bolesne tematy. W jednej z prywatnych warszawskich szkół dochodzi do tragicznej śmierci Marysi, uczennicy z biednej rodziny. To wydarzenie pociąga za sobą kolejny ciąg niespodziewanych sytuacji, a w konsekwencji doprowadza do morderstwa Elżbiety, nauczycielki, która zainteresowała się śmiercią dziewczyny. Morderstwo zostaje zatuszowane, co nie zraża nauczycielki Klementyny oraz ucznia Gniewomira do szukania rozwiązania na własną rękę. Czy uda im się rozwikłać zagadkę śmierci dwóch osób ze szkoły? Jakie tajemnice skrywa elitarna szkoła na Mokotowie? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na te pytania, szczerze zachęcam do sięgnięcia po książkę. Warto. 

Relacje rodzice – dzieci 

Chmielarz zwraca w tej książce uwagę przede wszystkim na problemy rodzinne naszych bohaterów. Przemoc fizyczna rodziców wobec dzieci, osamotnienie tychże dzieci, brak uwagi ze strony rodziców, zdrady małżonków, to wszystko ma wpływ na funkcjonowanie dzieci w dorosłym życiu. Nic nie dzieje się bez przyczyny, wszystko zostawia swój ślad, o czym bardzo dobitnie przypomina nam autor. Wątek kryminalny jest tu niejako dodatkiem dla głównego problemu, jakim są sprawy rodzinne. Całość czyta się naprawdę dobrze, chociaż zakończenie tej historii jest dość zaskakujące. Po prostu nie tego się spodziewałam. Bohaterowie są rozbudowani, napisani niezwykle dokładnie. Jeśli szukacie dobrego thrillera psychologicznego, to polecam tę powieść. Na pewno nie będziecie się nudzić podczas lektury.