Rana

Czy czas leczy rany? Wojciech Chmielarz i jego “Rana”

Uwielbiam czytać kryminały i zawsze chętnie po nie sięgam. Szczególnie cenię sobie twórczość Wojciecha Chmielarza, który jest według mnie jednym z lepszych współczesnych pisarzy tego gatunku. Kilka dni temu miałam okazję przeczytać jego powieść pt. “Rana – opinie“, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Dawno już żadna książka tak mocno nie przypadła mi do gustu. Muszę przyznać, że przeczytałam ją w przeciągu jednego wieczoru, tak bardzo mi się podobała. Nie mogłam oderwać się od czytania, gdyż jak najszybciej chciałam się dowiedzieć, jaki był finał tej intrygującej historii. 

Sekrety i tajemnice 

Akcja powieści toczy się w jednej z warszawskich ekskluzywnych szkół. Wiadomo, że takie placówki edukacyjne rządzą się swoimi prawami i bardzo często pełne są specyficznych uczniów czy nauczycieli. Poznajemy kilka postaci, które mają w sobie wiele tajemnic. Mamy Klementynę, która wraca do szkoły jako nauczyciel po dość długiej przerwie. Kobieta ma wiele obaw, wiele sekretów i bardzo się boi, aby nie ujrzały one światła dziennego. Pewnego dnia, wzorowa uczennica, Marysia, zostaje potrącona przez pociąg. Elżbieta, jedna z nauczycielek, bierze w sprawy w swoje ręce i prowadzi prywatne śledztwo, w którym próbuje rozwikłać zagadkę jej śmierci. Kolejne ważne postacie w powieści to Gniewomir oraz jego brat, którzy nie mają łatwego życia. Każda z tych osób ma swoje rany z przeszłości, których nie potrafi  zabliźnić. Nie chcę jednak zdradzać szczegółów dotyczących dalszej fabuły, dlatego zachęcam do lektury. 

Kryminał czy thriller psychologiczny 

Ta powieść to kompletny thriller psychologiczny, w którym ważniejsze od rozwiązania zagadki, są relacje między bohaterami, powody ich zachowania, decyzji czy wyborów. Fabuła jest spójna, logiczna. Bohaterowie zostali wykreowani dokładnie, z dbałością niemal o każdy szczegół. Ich portrety psychologiczne są naprawdę barwne. Akcja toczy się powoli, ale nie brakuje nagłych zwrotów, co nadaje odpowiedniego tempa. Jeśli szukacie dobrej powieści, to szczerze polecam tę pozycję.